Pomoc dla Ukrainy
1Punkt Pomocy Ukrainie w Full Market Rzeszów
„Fundacja Medyk dla Zdrowia organizuje pomoc dla Ukrainy, która zmaga się nie tylko z okrucieństwem Rosji, ale – w wyniku wojny – także z brakiem prądu, wody, gazu i jedzenia. To właśnie teraz, w okresie zimowym, ci, którzy zostali na Ukrainie, potrzebują wsparcia.
Chcemy im pomoc, przekazując potrzebne rzeczy, takie jak:
-
-
- generatory prądu
- urządzenia grzewcze
- ogrzewacze na baterie
- lampy, latarki na baterie
- same baterie
- świece
- koce, śpiwory, karimaty
- ciepłą odzież
- żywność długoterminową
-
i inne potrzebne dary.
Przyjmujemy wszystkie te rzeczy od poniedziałku do soboty w godz. 10:00 – 18:00 w CH Full Market w Rzeszowie przy al. Rejtana 53A (za przychodnią CM Medyk), a stamtąd organizujemy transporty na Ukrainę do wskazanych przez stronę ukraińską miejsc.
Akcję można również wesprzeć, wpłacając dowolną kwotę na specjalnie przeznaczone konto Fundacji Medyk dla Zdrowia:
nr konta: 18 1930 1389 2700 0726 5637 0009
z dopiskiem: Pomoc Ukrainie
Pokażmy swoją siłę, w dużej skali nawet najmniejsza kwota ma znaczenie. Gwarantujemy przekazanie 100% zebranych środków na pomoc Ukrainie. Wspólnie pomóżmy ofiarom wojny na Ukrainie.”
kontakt tel.: 519 734 878
Interwencyjny Punkt Noclegowy w Full Market Rzeszów
330 dni – dokładnie tyle działał nasz Interwencyjny Punkt Noclegowy w CH Full Market w Rzeszowie – miejsce utworzone z myślą o uchodźcach, którzy w wyniku wojny na Ukrainie musieli szybko ewakuować się z kraju objętego wojną, ratując swoje życie i dbając o swoje bezpieczeństwo. Znalazły się w nim:
- 500 miejsc noclegowych (4 sektory w tym sektory rodzinne – boksy i sektor dla matek z dziećmi)
- Punkt informacyjny i rejestracyjny
- Stołówka
- Sanitariaty
- Kuchnia
- Pralnia
- Przedszkole – miejsce zabaw dla dzieci z opieką wolontariuszy
- Magazyn odzieżowy
- Magazyn chemiczny
- Magazyn żywnościowy
- Punkt medyczny
Zapewniliśmy, najlepiej, jak umieliśmy, bezpieczeństwo, opiekę medyczną, wsparcie psychologiczne, zaopatrzenie w produkty pierwszej potrzeby, opiekę nad dziećmi w naszym „przedszkolu”, pomagaliśmy także w zdobyciu potrzebnych informacji, m. in. gdzie udać się do urzędu, jak zorganizować transport czy poruszać się po mieście komunikacją miejską.
Przez ten czas w naszym Punkcie schronienie znalazło ponad 10 tys. osób, w tym znaczna większość to kobiety i dzieci. Najwięcej uchodźców przybyło 8 marca – przyjęliśmy wtedy 383 osób. Wszyscy, którzy szukali pomocy, spędzili u nas ponad 21 200 dób.
Wydaliśmy ponad 43 tys. posiłków.
Przez te 11 miesięcy nawiązaliśmy liczne współprace, dzięki którym mogliśmy zrobić jeszcze więcej. W naszej akcji pomocowej wspierały nas władze Miasta Rzeszowa. Wielkim wydarzeniem była wizyta Seana Penna, hollywoodzkiego aktora, zdobywcy Oscarów, ale przede wszystkim dobrego człowieka, który przyjechał wesprzeć nasz Punkt wraz ze swoją fundacją CORE.
W Punkcie stale pracowało ponad 50 osób: administracyjnych, medycznych, pracowników kuchni oraz dbających o porządek w całym obiekcie.
Przez ten czas wspierało nas kilkuset wolontariuszy – osób, które każdego dnia bezinteresownie przychodziły i pomagały podczas kilkunastogodzinnych dyżurów. Bez względu na godzinę czy dzień tygodnia, zawsze gotowi nieść pomoc. Bez nich to miejsce by nie istniało. Nic z tego, co się wydarzyło, nie byłoby możliwe.
Na szczególne wyróżnienie za dyspozycyjność i wyjątkowe zaangażowanie zasługują:
Grażyna Grys, Barbara Frączek, Anna Bileńki-Świsterska, Laurent Berthel, Ewa Piasecka, Genowefa Stecko, Stanisław Żyracki, Karolina Borkowska, Serhii Bozhenko, Henryka Kluz, Ewa Gotkowska-Litwa, Wiktoria Rogólska, Irena Paterek, Alina Kolbusz, Grażyna Pawłowicz, Vitalii Lukash.
Wsparło nas w sumie ponad 30 darczyńców z całego świata. To fundacje, stowarzyszenia, szkoły, Policja, Straż Pożarna oraz osoby prywatne, od których dostawaliśmy prowiant, ubrania, zabawki dla dzieci, produkty higieniczne, a także sprzęt AGD. Ale to też rzeczy niematerialne, jak np. wizyta fryzjera czy animatora dla dzieci. Wszystko to nieoceniona pomoc.
W tym czasie nasz punkt odwiedziły ponad 33 stacje telewizyjne, radiowe oraz gazety z całego świata: Japonii, Anglii, USA, Kanady, Hiszpanii, Norwegii, Francji, Niemiec, Łotwy, Włoch, Ukrainy, Białorusi, Holandii, Fiji czy Iraku, na bieżąco nasze działania pokazywały także media lokalne, które cały czas nas wspierały.
Widzieliśmy niezliczoną ilość łez rozpaczy, ale też wdzięczności.
W dniu 21 stycznia br. nasz Interwencyjny Punkt Noclegowy przestał oficjalnie działać. Przez prawie rok spełniał swoją rolę. Tysiące osób znalazły w nim schronienie, kolejne tysiące okazały swe serca i pomagały. To był wyjątkowy czas – wymuszony straszną tragedią, ale jednocześnie ukazujący, ile dobra jest wokół nas i ile bezinteresownej pomocy. Te emocje zostaną z nami na zawsze. Dziękujemy wszystkim.
Całodobowa pomoc medyczna na dworcu PKP Rzeszów Główny
Całodobowa opieka medyczna dla osób które przybywają pociągiem z terenu objętego wojną. Dyżuruje stale 2 medyków, którzy pomagają w zaopatrzeniu ran, udzieleniu pierwszej pomocy, w razie potrzeby w skierowaniu do szpitala.
W punkcie można również otrzymać bezpłatne leki, które zostały zakupione ze środków własnych Fundacji luz z darów.
Projekt rozpoczął się 24 lutego 2022 r. i trwał nieustannie do 22 kwietnia 2022 r.
Zbiórki darów
Zgromadziliśmy kilka ton darów na Ukrainę. Transport realizowaliśmy samodzielnie, lub przekazywaliśmy produkty pierwszej potrzeby instytucjom, które realizowały transport na Ukrainę.
Były to: odzież, środki higieniczne, żywność, medykamenty, materiały opatrunkowe.
Przychodnia dla Uchodźców z Ukrainy
Zauważając problemy Uchodźców, postanowiliśmy utworzyć specjalą przychodnię na Ukraińców, którzy będą mieli udzielani świadczenia medyczne w miejscu przyjaznym dla nich. Pomocy udzielają lekarze Ukraińcy – nie ma więc problemu z barierą językową, która stanowi największy problem i powoduje duży dyskomfort dla chorego.
Jakie usługi świadczymy?
- Opieka lekarza rodzinnego i pediatry
- Porady Lekarzy specjalistów (laryngolog, okulista, pediatra, alergolog, pulmonolog, specjalista chorób zakaźnych, psychiatra, dermatolog)
- Gabinet zabiegowy
- Punkt pobrań krwi
- Punkt szczepień
- Profilaktyka
- Gabinet stomatologiczny z obsługą w j. ukraińskim – wizyty refundowane przez NFZ
- Pomoc medyczna i koordynacja opieki onkologicznej dla uchodźców leczonych onkologicznie.
Dlaczego to zrobiliśmy?
Duża ilość Uchodźców już osiedliła się w Rzeszowie co spowodowało zwiększenie zapotrzebowania na usługi medyczne przy jednoczesnych brakach kadry medycznej w Polsce.
Usługi świadczone przez lekarzy Ukraińców co daje poczucie bezpieczeństwa wśród uchodźców – brak bariery językowej.
Dzięki przychodni mamy również możliwość kształcenia kadry medycznej / pomoc im w nostryfikacji dyplomów i podjęciu pracy.
Przedszkole
Utworzyliśmy przedszkole dla dzieci uchodźców, które funkcjonuje na zasadach przedszkola publicznego.
Przedszkole może przyjść 24 dzieci. Nauczycielki porozumiewają się w języku Ukraińskim i Polskim. Dzieci poza standardowym programem nauczania mają również lekcje języka polskiego realizowane poprzez zabawę.
Opłaty dla rodziców obowiązują:
- pobyt dziecka w przedszkolu pomiędzy godzinami 6:30 – 8:00 oraz 13:00 – 17:30 o ile dziecko w tych godzinach jest obecne.
- 5 zł / dzień wyżywienia dziecka
Centrum Kształcenia Medycznego Cudzoziemców
Edukacja w ośrodku obejmuje:
- Nauka języka polskiego
- Kształcenie zawodowe
- Różnice programowe
- Organizacja ochrony zdrowia w Polsce,
- System finansowania i rozliczania procedur medycznych,
- Systemy informatyczne w Podmiotach leczniczych,
- Prawo medyczne
- Prawa pacjenta,
- Orzecznictwo medyczne
- Prowadzenia dokumentacji medycznej
- Szkolenia z zakresu diagnostyki laboratoryjnej oraz farmakoterapii.
Wsparcie psychologiczne
Konsultacje online z lekarzem
W realizacji
Profilaktyka
- Szczepienia p. COVID-19
- Bezpłatne badania profilaktyczne