POMOC DLA UKRAINY

Fundacja Medyk dla Zdrowia od początku trwania wojny na Ukrainie aktywnie angażuje się w pomoc dla Uchodźców przybywających na Podkarpacie. Pierwszym krokiem było stworzenie punktu  na Dworcu PKP w Rzeszowie, gdzie przyjeżdżający Ukraińcy otrzymywali pierwszą potrzebną im pomoc: jedzenie oraz – w razie potrzeby – pomoc medyczną. Największe zaangażowanie towarzyszyło przygotowaniu, przez Centrum Medyczne Medyk we współpracy z Prezydentem Miasta Rzeszowa, interwencyjnego punktu noclegowego w Full Markecie w Rzeszowie. Fundacja Medyk dla Zdrowia zarządza obiektem, w którym Uchodźcy mogą zatrzymać się na noc, zjeść ciepły posiłek, skorzystać z prysznica. W punkcie przez całą dobę dyżur pełnią również lekarz i pielęgniarka.

 

Interwencyjny punkt noclegowy nie funkcjonowałby bez pomocy  ludzi dobrej woli, którzy na bieżąco przywożą dary dla Uchodźców. Są to produkty higieniczne, kosmetyki, ubrania, zabawki oraz żywność. Bezcenną pomoc oferują również wolontariusze – mieszkańcy Podkarpacia, pracownicy różnych instytucji – dyżurujący w punkcie, wydający potrzebne rzeczy z magazynu, rozdający ciepłe posiłki i zawsze służący radą. Pomoc dociera do nas nawet z USA – wiele osób przyjeżdża specjalnie, by wesprzeć wolontariuszy oraz wyposażyć punkt w potrzebne rzeczy, w tym sprzęt AGD. Wspierają nas również sklepy, firmy, przedsiębiorcy. Dzięki pomocy mogliśmy również zadbać o stworzenie kącika przyjaznego dzieciom, by czuły się bezpieczne i nie zapomniały o uśmiechu. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że tyle osób zaufało nam i zechciało razem z nami zaangażować się w bezinteresowną pomoc.

                  

Fundacja Medyk dla Zdrowia rozpoczęła również współpracę z Bankiem Żywności, który dostarcza żywność do naszego punktu noclegowego, dzięki czemu możemy codziennie oferować ciepłe posiłki.

   

Interwencyjny punkt noclegowy do tej pory odwiedziło już wiele osób z całego świata, zaangażowanych w pomoc Ukrainie. Gościliśmy delegację z Brukseli, w tym: Komisarz UE ds. Spójności i Reform Elisa Ferreira, Przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego Younous Omarjee, Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas, Przewodnicząca Grupy Roboczej Europejskiego Komitetu Regionów ds. Ukrainy Aleksandra Dulkiewicz, Przewodnicząca Rady Obwodu Charkowskiego Tetiana Jehorowa-Lutsenko oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. To dla nas bardzo ważne, że nasza pomoc jest dostrzegana, bo dzięki takim wizytom zdobywamy wielowymiarowe wsparcie, by udzielać jej jeszcze większej liczbie potrzebujących Uchodźców.

        

Do punktu interwencyjnego przyjechała również Preet Gill – członek parlamentu Wielkiej Brytanii, by zobaczyć, jak pomagamy osobom uciekającym przed wojną.

    

Wizytę złożył nam też Sean Penn – amerykański aktor,  producent, scenarzysta, reżyser i dziennikarz, dwukrotny laureat Oscara oraz założyciel Fundacji CORE, który pojechał na Ukrainę, by realizować dokument o wojnie. Do Rzeszowa przyjechał, by podpisać z Prezydentem Miasta Rzeszowa Konradem Fijołkiem porozumienie, na mocy którego możemy wspólnie korzystać z zasobów oferowanych przez fundację CORE podczas pomagania osobom uciekającym przed wojną. To nie tylko finanse, ale szereg możliwości organizacyjnych oraz pomoc specjalistów, np. psychologów, dla Uchodźców.

      

      

 


Pomoc Fundacji Medyk dla Zdrowia to również utworzenie Przychodni dla Uchodźców, w której zatrudniamy lekarzy i pielęgniarki z Ukrainy i przyjmujemy pacjentów, którzy uciekli do Polski z terenów objętych wojną z Rosją.

    

  

Jednocześnie dbamy, by osoby z wykształceniem medycznym przyjeżdżające do naszego kraju mogły szybko zaadaptować się na polskim rynku pracy – dlatego też oferujemy osobom z wykształceniem medycznym  możliwość nauki języka polskiego.

  

Uruchomiliśmy także Przedszkole Mały Medyk, w którym zapewniamy dzieciom opiekę wykwalifikowanej kadry polsko-ukraińskiej, psychologa, lekarza oraz pielęgniarki, naukę języka polskiego w formie zabawy, wyżywienie oraz zajęcia dodatkowe dopasowane do zainteresowań dziecka. Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 6:30 – 17:00.

      

 


Jako Fundacja zorganizowaliśmy również zbiórkę pieniężną, z której wszystkie zebrane środki przekazane zostały na pomoc Uchodźcom. Jeśli chcą nas Państwo wspomóc, pieniądze można wpłacać  na nr konta:

Kod BIC (SWIFT) Banku BPS – POLUPLPR
IBAN: PL02193013892700072656370006
W tytule wpłaty prosimy wpisać: „Darowizna na rzecz uchodźców Ukrainy”.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy pisać na adres tbrud@medyk.rzeszow.pl

Fundacja Medyk dla Zdrowia będzie angażowała się w różne formy pomocy do czasu, aż ta pomoc będzie potrzebna. Nasze bieżące działania można śledzić w naszych mediach społecznościowych:

Facebook Fundacja Medyk dla Zdrowia 

 

Skip to content